VÝTVARNÝ OBOR

Výtvarné vzdělávání významně přispívá k rozvíjení estetického vnímání žáků. Estetické vyjadřování vychovává žáky ke kultivovanému projevu a podílí se na rozvoji jejich duchovního života. Obecným cílem výtvarného vzdělávání je utvářet kladný vztah k materiálním a duchovním hodnotám, snažit se přispívat k jejich tvorbě i ochraně. Vytvořený systém kulturních hodnot pomáhá formovat postoje žáka a je obranou proti snadné manipulaci a intoleranci. Estetické vzdělávání se podílí rovněž na rozvoji sociálních kompetencí žáků.

Primárním cílem výtvarného oboru je tudíž snaha rozvíjet výtvarné předpoklady žáků, tzn. výtvarné myšlení a fantazii, cítění, vnímavost, obrazotvornost. Podněty pro tvorbu žáci získávají poznáváním a zkoumáním okolního světa i sebe, své poznatky zpracovávají a prostřednictvím výtvarných prostředků se vyjadřují a učitelem jsou vedeni k esteticky tvořivým aktivitám. Estetická výchova prostupuje celým vzdělávacím obsahem a přispívá k pochopení zákonitostí moderní výtvarné a uměleckořemeslné tvorby.

V rámci studia se žáci seznamují s různými typy výtvarných technik a jejich vzájemným kombinováním.  Ve výuce využívají nejrůznější dostupné materiály a nástroje a učí se je ovládat. Během výuky se žáci rovněž seznamují s výtvarnou kulturou. S kulturně-historickým přehledem se seznamují díky knižním reprodukcím a časopisům odborného zaměření, aktivním využitím internetu, kde se nabízí dostatek informací a obrazových ukázek, ale rovněž během výukových projektů, workshopů či návštěvou výstav. Žákům, kteří uvažují o studiu na škole s výtvarným zaměřením, je garantována příprava na talentové zkoušky pro vyšší typ vzdělávání zaměřené na výtvarnou výchovu. Třída s výtvarným zaměřením je vybavena nábytkem standardní úrovně (lavice, židle, regály…), doplněna o malířský stojan, ve třídě je k dispozici grafický lis a keramická pec, PC s připojením na internet.

Práce žáků výtvarného oboru jsou průběžně vystavovány v prostorách školy, ev. při různých příležitostech. Na konci školního roku se uskutečňuje společná výstava v prostorách místního zámku, která bývá zahájena slavnostní vernisáží.

Předmět Plošná tvorba zahrnuje tyto vzdělávací oblasti: kresba, malba, grafika.

Předmět Prostorová tvorba zahrnuje tyto vzdělávací oblasti: prostorové vytváření z hlíny, objektová a akční tvorba, keramika, instalace.

Předmět Výtvarná tvorba a výtvarná kultura zahrnuje tyto vzdělávací oblasti: kresba, malba, grafické techniky, prostorová tvorba, objektová a akční tvorba, nauka z oblasti výtvarného umění.

Výpis: Aktualit

Májový koncert

Májový koncert 14. 5. 2019 v 17:00 hod. koncertní sál zámku Uh. Ostroh

Hucký bombóz 2019