Výtvarné vzdělávání významně přispívá k rozvíjení estetického vnímání žáků. Estetické vyjadřování vychovává žáky ke kultivovanému projevu a podílí se na rozvoji jejich duchovního života. Obecným cílem výtvarného vzdělávání je utvářet kladný vztah k materiálním a duchovním hodnotám, snažit se přispívat k jejich tvorbě i ochraně. Vytvořený systém kulturních hodnot pomáhá formovat postoje žáka a je obranou proti snadné manipulaci a intoleranci. Estetické vzdělávání se podílí rovněž na rozvoji sociálních kompetencí žáků.
Primárním cílem výtvarného oboru je tudíž snaha rozvíjet výtvarné předpoklady žáků, tzn. výtvarné myšlení a fantazii, cítění, vnímavost, obrazotvornost. Podněty pro tvorbu žáci získávají poznáváním a zkoumáním okolního světa i sebe, své poznatky zpracovávají a prostřednictvím výtvarných prostředků se vyjadřují a učitelem jsou vedeni k esteticky tvořivým aktivitám. Estetická výchova prostupuje celým vzdělávacím obsahem a přispívá k pochopení zákonitostí moderní výtvarné a uměleckořemeslné tvorby.
V rámci studia se žáci seznamují s různými typy výtvarných technik a jejich vzájemným kombinováním. Ve výuce využívají nejrůznější dostupné materiály a nástroje a učí se je ovládat. Během výuky se žáci rovněž seznamují s výtvarnou kulturou. S kulturně-historickým přehledem se seznamují díky knižním reprodukcím a časopisům odborného zaměření, aktivním využitím internetu, kde se nabízí dostatek informací a obrazových ukázek, ale rovněž během výukových projektů, workshopů či návštěvou výstav. Žákům, kteří uvažují o studiu na škole s výtvarným zaměřením, je garantována příprava na talentové zkoušky pro vyšší typ vzdělávání zaměřené na výtvarnou výchovu. Třída s výtvarným zaměřením je vybavena nábytkem standardní úrovně (lavice, židle, regály…), doplněna o malířský stojan, ve třídě je k dispozici grafický lis a keramická pec, PC s připojením na internet.
Práce žáků výtvarného oboru jsou průběžně vystavovány v prostorách školy, ev. při různých příležitostech. Na konci školního roku se uskutečňuje společná výstava v prostorách místního zámku, která bývá zahájena slavnostní vernisáží.
Předmět Plošná tvorba zahrnuje tyto vzdělávací oblasti: kresba, malba, grafika.
Předmět Prostorová tvorba zahrnuje tyto vzdělávací oblasti: prostorové vytváření z hlíny, objektová a akční tvorba, keramika, instalace.
Předmět Výtvarná tvorba a výtvarná kultura zahrnuje tyto vzdělávací oblasti: kresba, malba, grafické techniky, prostorová tvorba, objektová a akční tvorba, nauka z oblasti výtvarného umění.
5.1.2025 v 16.00 hod. Kostel sv. Ondřeje Uh. Ostroh
19.12.2024 v 17.00 hod. malý sál sokolvny ZUŠ Uh. Ostroh
12.12.2024 v 18.00 hod. sál ZUŠ Hluk
21.6.2024 v 17:00 hod. prostor před Tvrzí Hluk
19.6.2024 v 17:00 hod. sál ZUŠ Hluk